Menu

A+ A A-
Ürün tanıtım siteleri

Ürün tanıtım siteleri

Ürün ve hizmetlerinizi internet üzerinden tanıtmaya başlamak için halen geç kalmış sayılmazsınız.

Hızla gelişen bir sektör; İnternet pazarlamacılığı

3 sene öncesinde internet siteleri bugüne oranla %300 daha az sayıdalardı.
Pazarın gelişme hacmini gören girişimcilerin yaptıkları yatırımlar ile pazara dahil olmalarıyla, her yıl bir önceki yıla oranla internet sitesi sayısı iki kat artarak çoğalmakta.
Sağlanan kazançlar ve büyüme oranları yatırımcıları cezbederken bu durum, internet siteleri arasındaki rekabeti de arttırmış oldu..

Sektörünüz için neden acele etmelisiniz?

3 sene öncesinin olağanüstü şartlarını, rakiplerin azlığında piyasanın kaymağını yiyebilme şansını kaçırmış olabilirsiniz ama bundan 3 sene sonrasını yakalayabilirsiniz. Google gibi arama motorlarında önde çıkmak, pazardan daha büyük pay almak için çok çeşitli ve fazla sayıda kriter var. Bu kriterlerin çoğunu sağlayabilmek için bu işe önce/erken başlamış olmanız gerekiyor.

Sizinle aynı ürün gamına sahip bir şirketin sizden daha önce internet sitesi yaptırdığını
ve pazara girdiğini düşünelim ve durumun dezavantajlarına bir göz atalım.

  • Rakip şirketin işiniz ile ilgili aldığı alan adlarına artık sahip olamazsınız. Örn : Kuruyemiş toptancılığıyla ilgileniyorsanız, rakibiniz çoktan www.toptankuruyemis.com adresini ve türevlerini almış olabilir. Google'da ön sıralarda yer almak için son derece önemli olan bu kriteri sağlamak zorlaşır.
  • Rakibiniz bu alan adlarına internet sitesi inşa etmiş, reklam ve satışa odaklanmışken, siz hala oturduğunuz yerden seyretmekle kalırsınız. PR gibi değerlerini arttırıp, elindeki istatistiki veriler ve kazandığı satış tecrübeleri ile sizden fersah fersah önde olur.
  • Bu işe ilk olarak başladığı için pazarda güven sağlayarak, bundan önceki ve sonraki satışları için marka bilinirliğinin sağladığı avantajları kullanır. Örn: hepsiburada.com
  • Rakip firma sağladığı marka bilinirliği ile pazara yeni giren ürünleri sizden çok daha etkili bir şekilde tanıtma ve satma imkanına sahip olur. Örn: hepsiburada.com Türkiye genelinde navigasyon cihazlarının %17'sini satıyor.
  • O şirket piyasanın kaymağını yerken, siz işe henüz yeni başlamışsınızdır.

Bu maddeler çeşitli iş kollarına göre çoğaltılabilir ve çeşitlendirilebilir. Sonuç olarak erken başlamak her işte kazandırdığı gibi, internet sektörü için daha da önemlidir.

Fazla internet sitesi göz çıkarmaz!

İnternet siteleri sayesinde işlerini geliştiren, kazançlarına kazanç ekleyen site sahipleri, yani tecrübe sahipleri daha fazla bulunabilmek adına sektörleri ile ilgili yeni alan adları alarak yeni yardımcı siteler açıyorlar.

Yardımcı siteler açmanın faydaları nelerdir?

Bu durumu rekabetin arttığı kelimelerde "tutundurma çalışmaları" olarak adlandırabileceğimiz gibi, rekabet fazla olmasa bile daha fazla kişiye ulaşmanın yolu veya oluşabilecek olası rekabetin önüne geçmek olarakta adlandırabiliriz.

Yardımcı siteler açmanın sağlayacağı faydaları bu 3 ana madde üzerinden açıklayalım.

1Rakip firmaların gün geçtikçe çoğalması sonucu pazar payınız düşebilir, bu gibi durumlarda yardımcı siteler (2. ve 3. siteler) açmak çok doğru ve gerekli bir hamledir. Bu madde yardımcı sitelerin "tutundurma çalışması" olarak kullanımıdır.

2Çok kaliteli bir siteniz olsa dahi o siteyle her anahtar kelimede başa güreşemezsiniz. Google her siteye biraz trafik sağlamak eğiliminde olduğu için 1 siteyi maksimum 10 kelimede 1. sıraya koyarken, diğer kelimelerde ilk sayfaya veya ikinci sayfa doğru dağıtır, başka sitelere şans verir. Bu aşamada yardımcı siteleriniz devreye girer "x" kelimede ana sitenizin alamadığı trafiği o alabilir. Bu madde yardımcı sitelerin "daha çok kişiye ulaşmak" için kullanımıdır.

3Akıllıca davranarak internet üzerinde boş bir sektör yakaladıysanız, bu sektöre internette öncülük ediyorsanız veya bulunduğunuz sektörde fazla rakibiniz yoksa, bu böyle sürecek demek değildir.
Çokta uzak olmayan bir tarihte rakiplerinizin kuyruğunuzda biteceğinden emin olabilirsiniz. Bunun yaşanmasını önlemek için pazara girmesi muhtemel rakiplerinizin giriş yollarını kesmelisiniz. Sektörünüzle ilgili güzel alan adlarını almalı, hazırda bir kaç yardımcı site tutmalısınız.
Bu madde yardımcı sitelerin "olası rakipleri durdurmak" için kullanımıdır.

Sıraladığımız bu maddeler nedeniyle yardımcı siteler açmanın bir gereklilik olduğu anlaşılıyor.

Ulaşım Bilgilerimiz

Fevzi Çakmak Mahallesi
1007 sk, No: 12/2
34220 Esenler
İstanbul / Türkiye

E-posta

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Bizi Tanıtın

Facebook Twitter Google+ RSS

Hızlı İletişim Formu

Mesaj, mail ve telefon numaranızı giriniz