Menu

A+ A A-
Efe optik - Arama motoru optimizasyonu

1 milyon kişiye başka hangi kanallardan masrafsız ulaşabilirsiniz?

Halen bir internet sitesini sadece kanuni bir yükümlülük olarak görenler için bu rakamlar belki şaşırtıcı gelebilir. İstatistiksel veriler ile İnternet'te neler oluyor?

Rakamlarla iyi bir internet sitesi neleri başarabilir?

İşkembe-i Kübra'dan sallamıyor, somut veriler ile açıklıyoruz.


Grafiğin yorumu ve önemli ayrıntılar :

 • 1.047.602 kişinin ziyaret ettiği sitemiz, %89.9 yani 941.990 kişiye arama motorları vasıtasıyla ulaşmış.
 • %0.00 kampanya yapmış yani google adwords reklamlarına ve diğer bazı ücretli reklam kanallarına milyarlarca lira harcanmadan ziyaretçi trafiği almış.
 • Tıklama başı maliyetin 0.01 TL (10 kuruş) gibi düşük olduğunu varsaysak dahi 1 milyon tıklama için = 10.000 tl ödememiz gerekirdi. Tıklama başına 0,05 tl (50 kuruş) verseydik = 50.000 tl maliyetle karşılaşırdık. Eski para ile 50 milyar)
 • Günlük 50 ila 600 tl arası adwords reklamlarına ödeyen firmalar düşünüldüğünde yaptırmış olmak için site yaptırmanın değil SEO lu, işlevsel, bulunabilen ve kaliteli siteler yaptırmanın ne kadar önemli olduğu bir kez daha anlaşılır.
 • İnternetten sattığınız ürünler ne kadar pahalı olursa, (makine, otomotiv, marka giyim, takı vb) sitenize çekemediğiniz ziyaretçi oranında kaybınız da o kadar büyük olur.

Ödenen reklam bedelleri inandırıcı gelmedi mi?

Abartıyor olabilir miyiz acaba? İşin ciddiyetini hala anlayamamış olanlar için dikkat çekici bir veri paylaşalım. Google Türkiye, adwords reklamları ile sadece Türkiye'den 2011 yılında 152 Milyon Euro (338 Milyon Lira) gelir elde etti.

Grafikte görüldüğü gibi Google, Türkiye'de arama motorları arasında lider konumda olduğundan reklam verenlerce tercih edilmekte.

Ne yani, adwords reklamları vermeyelim mi?

Tam aksine adwords reklamı da verin, link de satın alın, diğer reklam kanallarını da kullanın.
Ama önce cadde üzerinde (arama motorlarında bulunabilen), eli yüzü düzgün(tasarımı ile müşterilerinize güven verecek), işe yarar (kapsamlı ve faydalı) bir dükkanınız (internet siteniz) olsun.
Bugün cadde üzerinde bir dükkana 3.000 ila 5.000 tl arası kira verip, içini yaptırmaya 10.000 tl harcayıp, işinizle ilgili fuar standlarına binlerce TL harcarken, iş internet sitesi yaptırmaya gelince ucuzuna, kötüsüne kaçmayın. İlerleyen günlerde "internet sitesi yaptırdık ama hiç satış olmadı, bir işe yaramadı, zaten düzgün de çalışmıyor." demeyin.
Gördüğünüz üzere düzgün çalışan, iyi bir internet sitesi, sizi milyonlara ulaştırabilir.

Yatırım yapılmaya değer, geleceğin sektörü; İnternet

İnternet her geçen gün yaygınlaşmakla birlikte online alışveriş konusunda da devamlı olarak katlanarak büyümektedir.

Ülkemizde 26 milyon internet kullanıcısından 8 milyonu en az 1 kez online alışveriş yapmış, her geçen yıl katlanarak artan bu sayı ile şu an (2012 yılı verilerine göre) 23 milyar TL online ticaret hacmi mevcut.
Grafikte açıkça görebildiğiniz gibi kredi kartlarını internet üzerinden kullanmayı tercih etmeyen kullanıcılar, gelişen şifreleme teknolojileri ve online mağaza altyapılarıyla birlikte günden güne artan güven duygusuyla online alışveriş halkasına katılıyorlar.
Çok bilinen bir örnek vermek gerekirse hepsiburada.com adlı online alışveriş sitesi 1 milyar TL ciro yapıyor.
Sonuç olarak bir hepsiburada olamayabilirsiniz ama yapacağınız yatırımın karşılığını alabileceğiniz, çağın büyüyen yeni sektörüdür internet.

Efe optik

Kolay anlaşılır menü ağacı, pratik resim görüntüleme scripti, hızlı açılır özelleştirilmiş SEO uyumlu sayfa kodlamaları, videolar ile desteklenmiş yardım sayfaları, ürünleri öne çıkaran sade tasarımı ile efe optik internet sitesinden görünümler.

Ekran Görüntüleri ;
 • Efe optik internet sitesi
 • İç sayfalarda üzerine gelindiğinde otomatik büyüyen resimler, kullanışlı hover script
 • Efe optik internet sitesi - Lensler ve spor gözlükleri
 • Videolar ile zenginleştirilmiş yardım ve destek sayfaları
 • Markalar ve hakkımızda sayfası
 • Sitenin ana sayfasından bir görünüm
 • İç sayfalarda üzerine gelindiğinde otomatik büyüyen resimler, kullanışlı hover script
 • Lensler ve spor gözlükleri
 • Videolar ile zenginleştirilmiş yardım ve destek sayfaları
 • Markalar ve hakkımızda sayfası

Ulaşım Bilgilerimiz

Fevzi Çakmak Mahallesi
1007 sk, No: 12/2
34220 Esenler
İstanbul / Türkiye

E-posta

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Bizi Tanıtın

Facebook Twitter Google+ RSS

Hızlı İletişim Formu

Mesaj, mail ve telefon numaranızı giriniz