Menu

A+ A A-
Online alışveriş sitesi yaptırımı

Alışveriş sitesi yaptırmak isterken sömürülmeyin!

Bir firmayla çalışıyorsunuz ve her makul isteğinizde size ekstra faturalar mı çıkartıyorlar? Ya da henüz bir online alışveriş tecrübesi yaşamadınız mı?

Sitenizi istediğiniz gibi değil onların istedikleri şekilde mi yayınlıyorsunuz? Server?ınız, hatta alan adınız onların adına mı kayıtlı? Bu sorulara cevabınız evet ise kendinize bir iyilik yapın ve bu yazımızı dikkatle okuyun!

Bu tür şirketlerin pazarlama elemanı ve reklam giderleri, araştırma geliştirme giderlerinden fazladır. Bilemiyoruz, siz ilişki kurabildiniz mi?

Kiralama yoluyla "pazarlanan" online alışveriş sistemleri sizi nasıl sömürür?

Süreç nasıl işler?

1Her alanda olduğu gibi bu işte de pazarlama elemanlarının en çok sevdiği müşteri tipi satın almak istediği hizmet ile ilgili bilgisi olmayan müşterilerdir. Müşterinin ne piyasa koşullarından, ne internet sitesinin neler gerektirdiğinden, ne de başına neler geleceğinden haberi yoktur. Pazarlamacı gören masum müşteri çeşitli yaldızlı sözlerle ikna edilir. Genellikle başlangıçta uygun gibi gözüken rakamlar verilir, ürkütülmez. Fakat müşteri yağlı ise tam tersi yapılır neredeyse bir araba parasına denk, akıl almaz fiyatlar çıkarılır.

2Bu aşama yağlı veya masum müşteri için aynı şekilde işler. "Kiralanan" hizmet her zaman için bir pakettir. Platinyumu bile vardır, çeşit çeşit maden, işi bilen için okunduğunda gül gül öldüren bu sözde paketler her daim "geliştirmelere" (yolma yöntemi) açıktır. Paketlerden en iyisini alsanız bile bir şekilde sizin için de bir "geliştirme" mevcuttur. Masum müşteriden bu aşamada bahsetmiyoruz bile, sitesi ile her ilgilenmeye çalışıp destek istediğinde bir şekilde bu "geliştirmeler" sunulmaya çalışılır, artık alabildiği kadar!

3"Geliştirmeler" sizi her daim yakalayabilse de belli bir zaman sonra, tecrübe kazandıkça "süreci" özümsersiniz. (sizden çok onların kazandığını anlayınca)
Bu sefer mecburi "geliştirmeler" devreye girer. Nedir bunlar? Pat diye bir fatura ya da telefon gelir, (telefon gelirse şanslı sayılırsınız) trafik sınırınızı aştınız derler sonra devam ederler
- Trafik sınırınızı "geliştirelim"
Öyle böyle de değildir bu firmaların serverları! Altın kaplamadır, platinyumdur öyle aşım ücreti faturaları keserler ki eğer az çok anlıyorsanız ya da başka bir siteniz varsa şöyle dersiniz ;
Yahu benim diğer siteme günlük 2.000 kişi giriyor 60 liraya host ediyorum, bu adamlar 750 dolar kira alıp üstüne de 200 lira aşım ücreti kesiyorlar, bir de hala "geliştirelim" diyorlar.
Tabi hosting nedir, alan adı nedir, fiyatları nasıldır gibi konulara aşina değilseniz "oh ne güzel trafik sınırımı geliştirdiler" dersiniz.

4Bu aşamada artık "şiddetli geçimsizlik" dönemi başlar. Çünkü acemiliği atıp bazı şeyleri öğrenmeye başladığınızda itiraz etmeye başlarsınız. Acemiyken de itiraz ediyor olabilirsiniz ama bilmediğiniz bir konuda kendinizi savunamadığınız için ilk manevrada tuş oluyordunuz. Artık işler değişti.
Genellikle online alışveriş serüvenine bu tür pazarlama dahisi firmalarla başlayan kişilerin, şiddetli geçimsizlik dönemine gelerek yeni yollar aramaya başlamaları 6 ay ila 2 sene arası süre alır.

5Çarkın işleyişini çözdüğünüz zaman doğal olarak durumu gururunuza yediremez, ilk fırsatta sistemden ayrılmak istersiniz. Bu aşama "bırakmam" aşamasıdır. İlk olarak sizden sorumlu pazarlamacıyı (Sözde müşteri temsilcinizi) bir diğeri ile değiştirirler. Aslında değişen bir şey yoktur ama size ılımlı yaklaşarak bir şeyler değişmiş gibi göstermeye çalışıyorlardır. Hele bir de gelecek senenin kira ödemesi yaklaşıyorsa, o güne kadar görmediğiniz izzet-i ikramı görürsünüz.
Eğer yutmazsanız size karşı yeniden agresifleşir, çeşitli zorluklar çıkartırlar.
Başlıcaları; alan adı kayıtlarını size devretmemek, sözleşmede boşluk varsa değerlendirerek sitenizi fesh etmekle tehdit etmektir. (komple kapatmakla).
Evet bunları söylemekten, tehdit etmekten çekinmiyorlar. Çünkü siz en başından kiralama yapıyorsunuz, satın almıyorsunuz. Sözleşmelerinizi iyi okuyunuz.

Peki bizde süreç nasıl işliyor?

1Öncelikle sistemi kiralamıyoruz, size devrediyoruz. Herşey sizin kontrolünüzde oluyor, dilerseniz 1 sene kullanın, dilerseniz ömür boyu.

2Alan adlarınıza, hosting firmanıza karışmıyoruz. Dilediğiniz host firması ile dilediğiniz fiyatla çalışabilirsiniz. Biz hosting firması değiliz, 50 lira kar edeceğiz diye alanımız olmayan bir işe girmek istemiyoruz. Herkes bildiği işi yapmalı.

3Biz içi boş siteyi satmıyoruz.
Ücretlendirme ; yapılan tasarım ve eklenecek içeriğe (ürün/hizmet/makale vs) göre belirleniyor.

Unutmayın!, O paketleri dikkatli inceleyin. "Geliştirici" firmaların sattıkları tüm paketler; içinde örnek ürünlerin bulunduğu, sizin ürünlerinizi ve tanıtım bannerlarını eklemenizi / kendinize göre özelleştirmenizi gerektiren boş sitelerdir. Bu paketlerin fiyatlarına ürünlerinizi eklemek, size özel tasarım yapmak, tanıtım banner'ları hazırlamak, geliştirmeler kurmak dahil değildir, ayrıca zamanı geldikçe fiyatlandırılacaktır

4Tecrübesi olmayan müşterilerimize boş siteyi alın, ürünlerinizi ekleyin, hemen e-ticarete başlayın diyemeyiz.
Yönetim panelleri kullanışlı ve anlaşılır olduğundan temel bilgisayar bilgisi ile ürünlerinizi, makaleleri ve hakkınızdaki içerikleri kolaylıkla ekleyebilirsiniz ama sitenin müşterilerinize güven vermesi için grafik tasarımı, tanıtım bannerları v.b. görsel işlemleri bir bilene yaptırmalısınız. Hele rekabetin çok olduğu bir ortamda, online alışveriş sitesine mutlaka bir web tasarımcı eli değmeli. En çirkin internet siteleri de satış yapıyor ama ne kadar? Potansiyellerinin farkında değiller. Grafik işlerini bize yaptırmayabilirsiniz, dilediğiniz yere yaptırın ama kendi iyiliğiniz için yeter ki bir bilenle çalışın.
Bizim için sizden ne kazandığımız değil, size ne kazandırdığımız önemli!

Konuyu daha fazla uzatmadan

Söylenecek, anlatılacak çok şey olsa da bu başlık altında bu kadarı yeterli. Eğer bu konuda aklınıza takılan sorular varsa çekinmeden bizi arayın ya da bize yazın.

Ekran Görüntüleri ;

 • Online Alışveriş sitesi
 • Tanıtım görseli çalışması
 • Trend Telefon Kapakları
 • Facebook ve tweeter eklentileri.
 • Üst menü görünümü
 • Tam ekran ürün sayfası görünümü
 • Ürün resimleri zoom'lama özelliği
 • Sipariş tamamlama sayfası
 • Sepetim sayfası, kupon kodu ve hediye çeki kullandırma
 • Online Alışveriş sitesi Trend Kapak
 • Tanıtım görseli çalışması
 • Ürün sayfası
 • Facebook ve tweeter eklentileri
 • Üst menü görünümü
 • Tam ekran ürün sayfası görünümü
 • Ürün resimleri zoom'lama özelliği
 • Misafir veya üyelik ile sipariş tamamlama sayfası
 • Sepetim sayfası, kupon kodu ve hediye çeki kullandırma

Ulaşım Bilgilerimiz

Fevzi Çakmak Mahallesi
1007 sk, No: 12/2
34220 Esenler
İstanbul / Türkiye

E-posta

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Bizi Tanıtın

Facebook Twitter Google+ RSS

Hızlı İletişim Formu

Mesaj, mail ve telefon numaranızı giriniz