Logo
Bu sayfayı yazdır

İnternet siteniz herkesi memnun edemez

İşe başlamadan önce müşterilerle yaptığımız mülakatlarda sorduğumuz ilk sorulardan bir tanesi hedeflenen kitlenin tanımıdır, kim olduklarıdır. Bu sorulara verilen cevapların uzunluğu karşısında şaşırırız, genellikle uzun bir liste ile birbirlerinden çok farklı özelliklerde kitlelerin tanımları yapılır. Sonrasında mecburen hangisinin önemli olduğunu sorarız ve yine yuvarlama bir cevap alırız. Her kitlenin eşit olduğu vb. gibi.

Ama burada acı bir gerçek vardır ki o da şudur; bir internet sitesini herkes için uygun yapmaya kalkarsanız, o internet sitesi kimse için uygun olmaz. Hedef kitlenize odaklanmak ve ardından tasarımı ve içeriği bu doğrultuda şekillendirmek son derece önemlidir. Özellikle tek ürün grubu üzerine yoğunlaşmış firmalarda üç aşağı beş yukarı hedef kitle profili belirlenebilir. İnternet sitesini bu profilin hoşlanacağı tarzda küçük detaylarla iyileştirmek diğer kullanıcıları gözardı etmemiz anlamına gelmez. İnternet siteniz herkes için erişilebilir, kolay anlaşılabilir olmalıdır.

Kolay anlaşılabilmesi için basit bir örnekle; yaşlı kimselerin hedef kitle olduğu bir site için yazı fontlarını daha okunur ve site çizgilerini daha resmi tutabilirsiniz lakin bu siteyi kullanacak orta yaşlı ya da genç kişiler için bir problem teşkil etmez. Sadece yaşlıların sitenizi daha fazla sevmesine neden olur ki bu da iyi bir şeydir.

Tüm hakları saklıdır. © Web tasarımı Hedef İnternet Bilişim Hiz. Ltd. Şti.
Yapılan tasarım, uygulamalar ve kullanılan metinler telif hakları kanunu maddelerine göre yasal olarak korunmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz yahut alıntılanamaz.