Menu

A+ A A-
1 ayda google'da ilk sayfaya çıkılır mı?

1 ayda google'da ilk sayfaya çıkılır mı?

İnternet uyanıyor! Siz hala uyuyor musunuz? Potansiyeli olan çoğu anahtar kelime için halen doğru içerikle yatırım yapmak için geç değil, fakat her geçen gün daha da zorlaşıyor.

3 sene önce internet siteleri

3 sene önce internet siteleri bugüne oranla %300 daha az sayıdaydı.
Pazarın gelişme hacmini gören girişimcilerin yaptıkları yatırımlar ile pazara dahil olmasıyla, her yıl bir önceki yıla göre internet sitesi sayısı iki kat artarak çoğalmakta.
Dudak uçuklatan kazançlar ve büyüme oranları yatırımcıları cezbederken. Bu durum bugün internet siteleri arasındaki rekabeti de arttırmış oldu..

Neden acele etmelisiniz?

3 sene öncesini kaçırmış olabilirsiniz ama bundan 3 sene sonrasını yakalayabilirsiniz. Google gibi arama motorlarında önde çıkmak, pazardan daha büyük pay almak için çok çeşitli ve fazla sayıda kriter var. Bu kriterlerin çoğunu sağlayabilmek için bu işe önce/erken başlamış olmanız gerekiyor.

Sizinle aynı ürün gamına sahip bir şirketin sizden daha önce internet sitesi yaptırdığını
ve pazara girdiğini düşünelim ve durumun dezavantajlarına bir göz atalım.

 • Rakip şirketin işiniz ile ilgili aldığı alan adlarına artık sahip olamazsınız. Örn : Kuruyemiş toptancılığıyla ilgileniyorsanız, rakibiniz çoktan www.toptankuruyemis.com adresini ve türevlerini almış olabilir. Google'da ön sıralarda yer almak için son derece önemli olan bu kriteri sağlamak zorlaşır.
 • Rakibiniz bu alan adlarına internet sitesi inşa etmiş, reklam ve satışa odaklanmışken, siz hala oturduğunuz yerden seyretmekle kalırsınız. PR gibi değerlerini arttırıp, elindeki istatistiki veriler ve kazandığı satış tecrübeleri ile sizden fersah fersah önde olur.
 • Bu işe ilk olarak başladığı için pazarda güven sağlayarak, bundan önceki ve sonraki satışları için marka bilinirliğinin sağladığı avantajları kullanır. Örn: hepsiburada.com
 • Rakip firma sağladığı marka bilinirliği ile pazara yeni giren ürünleri sizden çok daha etkili bir şekilde tanıtma ve satma imkanına sahip olur. Örn: hepsiburada.com Türkiye genelinde navigasyon cihazlarının %17'sini satıyor.
 • O şirket piyasanın kaymağını yerken, siz işe henüz yeni başlamışsınızdır.

Bu maddeler çeşitli iş kollarına göre çoğaltılabilir ve çeşitlendirilebilir. Sonuç olarak erken başlamak her işte kazandırdığı gibi, internet sektörü için daha da önemlidir.

1 ayda google'da ilk sayfaya çıkılır mı?

Şimdi asıl soruya gelelim. Evet çıkılır ama bahsettiğimiz nedenlerden dolayı sektörünüzün durumu ve rekabet koşulları bunun için önemlidir. Halen geç kalmış değilsiniz, bahsettiğimiz dezavantajlardan daha az etkilenmek için işini doğru ve hakkıyla yapan firmalarla çalışmak, açığı kapatmak için elzemdir.

Verilen garantilere inanmayın!

"1 ayda ilk sayfa garantisi" ya da "Sizi 1 ayda ilk sıraya yükseltelim" gibi garanti veren meslektaşlarımıza hep şaşırıyoruz.

Yurtdışında örneğin hotel kelimesinde ilk sırada çıkabilmek için 1-2 milyon euroları bulan SEO çalışmalarının yürütüldüğü bir ortamda garanti sözcüğü ile iş tanımı yapmak işbilmezlikten ileri geliyor olabilir. Hiç bir firma çalışma yapmak istediğiniz kelimelerle ilgili bir ön araştırma yapmadan bırakın garanti vermeyi, fiyat dahi veremez.

Sadece işinizi doğru yaptırın ve sabırlı olun.

Tavsiyemiz öncelikle SEO gereklerini yerine getiren ve SEO uyumlu bir site yaptırmanız, verilen öğütleri iyi dinlemeniz ve sabırlı olmanız. Eğer acele eder bu tür garanti veren, kesin konuşan firmalarla cin olmadan adam çarpmaya kalkarsanız hem maddi hemde manevi olarak yıpranırsınız. Herşeyi yaparız, ederiz diyen firmalarla çalışmaktansa ayakları yere sağlam basan temkinli kişilerle çalışmak size kazandırır.

Resimlerin yorumu ve ayrıntılar :

 • Sporcu Gözlükleri yazarak yapılan aramada 1. sırada sitemiz "sporcugozlukleri.com", 2. sırada ise 1 milyon kişiye arama motorları ile ulaştırdığımız "efeoptik.com.tr" adresi çıkmakta.
 • Dikkat ederseniz arama sonuçlarında kalın harflerle belirginleştirilmiş "sporcu gözlükleri" kelimeleri göreceksiniz. Önem sırasına göre bulunmak istenilen kelimenin alan adında geçmesi 1. dereceden önemlidir. Bunu sağlayabilmek için gerekenleri "acele etmelisiniz" başlığı altında irdelemiştik.
 • Google bir sitenin aranan kelime ile ilgisini resimde renkli olarak işaretlediğimiz alanlara ve sayfa içeriğine göre belirlemekte.
 • İkinci resimde görüldüğü gibi "futbol gözlüğü" gibi aramalar içinde sitelerimiz ilk sıradalar. Bu alan ile ilgili pek çok arama sonucunda (basketbol gözlüğü, numaralı spor gözlükleri vb.) birinci sırada çıkmakta.

Ekran Görüntüleri ;

 • Sporcu Gözlükleri internet sitesi
 • İç sayfalarda üzerine gelindiğinde otomatik büyüyen resimler, kullanışlı hover script
 • Ana sayfadan bir görünüm
 • Ana sayfa alt bölüm
 • İç sayfalardan full ekran görüntüleri
 • Ürün tanıtım sayfaları
 • Sitenin ana sayfasından odaklanmış bir görünüm
 • İç sayfalarda üzerine gelindiğinde otomatik büyüyen resimler, kullanışlı hover script ile
 • Ana sayfadan bir görünüm
 • Ana sayfa alt bölüm
 • İç sayfalardan komple ekran görüntüleri
 • Ürün tanıtım sayfaları

Ulaşım Bilgilerimiz

Fevzi Çakmak Mahallesi
1007 sk, No: 12/2
34220 Esenler
İstanbul / Türkiye

E-posta

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Bizi Tanıtın

Facebook Twitter Google+ RSS

Hızlı İletişim Formu

Mesaj, mail ve telefon numaranızı giriniz